VYBAVENÍ PRO NORDIC WALKING

S výběrem holí a dalšího vybavení pro Nordic Walking vám rádi poradíme.

V současnosti nabízíme k zakoupení či způjčení  hole značky Fizzan.
V nejblížší době chystáme nabídku rozšířit o další vybavení a značky holí.

SPRÁVNÝ VÝBĚR HOLÍ

Pro Nordic Walking se používají speciálni chodecké hole. Jsou vyrobeny z odolného a lehkého materiálu, který absorbuje nárazy hole na zem. Jsou opatřeny ergonomicky přizpůsobenou a adaptabilní rukojetí s poutkem a specificky konstruovaným hrotem, který je při chůzi na betonovém, asfaltovém, kamenném nebo jiném tvrdém povrchu kryt pryžovou násadou neboli „botičkou“.

Výpočet  správné délky chodeckých holí vychází z jednoduchého vzorce:
0,68 x výška postavy (v cm) = délka holí

Hole existují buď teleskopické (skládací) nebo jednodílne , které mají délku v rozsahu 100 až 145 cm.

TREKKINGOVÉ HOLE VERSUS HOLE URČENÉ PRO NW

Hlavními rozdíly mezi těmito holemi jsou v rukojeti, poutku hole a váze.
Hůl určená pro trekking má robustní rukojeť většinou s obyčejným provlékacím neupínatelným poutkem (pouze pásek). S holemi pro trekking tedy nelze provést správnou techniku NW, neboť po puštění hole za zády se nám hůl nevrátí sama plynule do dlaně, jak je tomu u holí pro NW. Další rozdíl je v tubusu hole, který je robustnější. Součástí hole pro trekking je i plastový talířek umístěný nad hrotem a který zabraňuje hlubokému zaboření hole do země nebo mezi kameny (talířek můžeme výjimečně spatřit i na holích pro NW). Trekkingové hole jsou obecně těžsí.

JEDNODÍLNÉ NEBO TELESKOPICKÉ HOLE?

V současnosti již na trhu není problém s nabídkou jednodílných i teleskopických holí. Výhodou teleskopických holí je jejich skladnost a možnost nastavení optimální délky. Tato skutečnost je významná z toho důvodu, že si je mohou jedinci různé výšky půjčovat mezi sebou navzájem. Při transportu či uchycení na batoh zaberou takové hole méně místa.

Nevýhodou levnějších teleskopických holí může být opotřebení utahovacího patentu a následné zasouvání hole během chůze. Prototo při koupi teleskopických holí klademe důraz na kvalitu a vybíráme jen kvalitní značkové hole, které optimálně drží v nastavené poloze.
Jednodílné hole jsou vhodnou volbou pro ty zájemce o NW, kteří se rozhodli vykonávat NW intenzivně a nemají v plánu se s nimi dělit s ostatními, např. členy v rodině. Tyto hole mají vyšší tuhost při odrazu a jsou o něco málo lehčí. Jejich největší výhodnou je jejich stabilita a tlumení nárazu od povrchu země.