Historie NW

Historie Nordic Walking

Imitace, lyžařská chůze nebo lyžařské skoky jsou tréninkovými metodami lyžařů běžců, které se provozují již od roku 1930. Jedná se o pohybová cvičení, která napodobují (imitují) lyžařské pohyby. Před nástupem kolečkových lyží byla tato cvičení v průběhu letní přípravy běžců na lyžích prakticky jedinou komplexní metodou pro rozvoj silové vytrvalosti. Zvýraznění odrazu nohou při chůzi, běhu či skocích v terénu jsou i dnes jednou z hlavních metod pro celé období letní přípravy.

O této aerobní aktivitě se začalo psát v devadesátých letech ve Spojených Státech. O něco dříve se začaly používat chodecké hole v severských zemích, kde se běžecké lyžování těší velké oblibě. Vše začalo 5. ledna 1988 v Helsinkách, kde se měla konat soutěž v běhu na lyžích. V tomto roce však bylo málo sněhu a dlouho připravovaná událost byla ohrožena. Právě tato situace přiměla organizátory, aby přemýšleli o alternativním řešení – lyže se uplatnit nemohly, a proto soutěžící vyrazili na trať pěšky, pouze s běžeckými holemi v rukou. Tak byl nevědomky položen základ nové pohybové aktivit (PA) – Nordic Walking. Později se ve Finsku chůze s holemi rozšířila ze sportovních nadšenců a trénujících běžců i na širší populaci a byla zařazena do výuky ve sportovních školách. Ve finském jazyce je Nordic Walking nazýván „sauvakävely“, tedy chůze s holemi.

Zásadním zlomem ve vývoji NW a jeho rozšíření mezi širokou veřejnost bylo spojení tří sportovních specialistů v roce 1997 – Finské asociace pro rekreační sport a outdoorové aktivity Suomen Latu s výrobcem holí Exel a Finskou sportovní institucí ve Vierumäki. Téhož roku byly vyrobeny speciální hole firmou Exel, které byly určeny právě jen pro Nordic Walking.

V roce 2000 (Finsko) byla založena International Nordic Walking Association (INWA), jejímž hlavním cílem je rozšiřovat NW po celém světě. Na konci roku 2004 provozovalo NW již 3,5 miliónu lidí, což ukázalo, že je NW jednou z nejrychleji se šířící pohybovou aktivitou na světě. V roce 2005 se chůzi s holemi pravidelně věnovalo již 5 milionů lidí na celém světě. Na začátku roku 2009 měla již 25 oficiálních členských organizací. Jejími členy jsou dnes vedle severských a německy mluvících zemí také Japonsko, Austrálie, Belgie, Itálie, Polsko nebo také Španělsko, USA, Francie, Holandsko, Čína aj.

zdroj Českomoravská federace Nordic Walking